PARTNERI :

 

NajNakup.sk - Objavte najlepšie ceny na slovenskom internete.

 

Heureka.sk - Porovnanie produktov a cien z internetových obchodov

PARTNERI :

 

NajNakup.sk - Objavte najlepšie ceny na slovenskom internete.

 

Heureka.sk - Porovnanie produktov a cien z internetových obchodov

 

 

Navštívte Najkosacky.sk u ShopMania

 

 

Navštívte Najkosacky.sk u ShopMania

Čo je mulčovanie

multimesser__sk_04_g4

V poslednom období sa zvykne niekde písať o mulčovaní trávy ako o novinke. Pre upresnenie - je to kosenie trávnika kosačkou prispôsobenou tak aby sa odkosená tráva rozomlela na čo najmenší rozmer bez zberu s tým aby sa materiál ponechal na ploche ako hnojivo-závlaha-kvantita.
Táto - metóda - je stará ako príroda, preto považujem už z podstaty za nezmysel aby niekto o fungovaní tohoto mechanizmu pochyboval, resp. považoval ho naopak za novinku.
V praxi poznám mulčovanie trávnika minimálne tých 15 rokov čo sa údržbe zelene venujem ako profesionál. Som presvedčený že drvivá väčšina majiteľov trávnika tiež. Uznávam zároveň že treba rozlišovať druh trávnika ktorý takýto režim zvláda a ktorý nie. Je treba si uvedomiť že je niekoľko - levelov - od lúčneho charakteru až po špičkovo založené a udržiavané monokultúry. Potom keď je zrejmé o akú kvalitu trávnika sa jedná možno vysloviť úsudok či je vhodné mulčovať a či nie. Neexistuje univerzálna odpoveď na otázku mulčovania. Považujem ale za overené že väčšina trávnikov - v našej zemepisnej šírke - hravo mulčovanie zvláda ba priam naopak je to preň životabudič a perto sa zaň staviam. Nejaký priestor pre pochybnosti predstavuje zdravotné hľadisko ktoré uvádzajú niektorí teoretici ( prach, alergény, a pod ). Tu však , opäť z praxe treba brať ako hlavné to že nikdy nebude prírodný priestor tak čistý aby sa v ňom nenachádzali takéto látky, a to bez ohľadu na to či sa skosený materiál vyzbiera alebo zmulčuje. Ak teda pripomeniem ešte fakt že trvalým zberom trávy pri kosení si každý takýto majiteľ odnáša z plochy veľmi kvalitný materiál, za pár rokov bez náležitých krokov musí byť na takejto ploche menej materiálu (pôdy) a túto kvantitu teda treba dopĺňať. Ergo - skúsenosti našej firmičky hovoria že pre väčšinu bežných trávnikov je mulčovacia metóda vhodná ,takmer po celý rok, je to prirodzený spôsob recyklácie hmoty čo je tiež v súlade s dobou, preto ju doporučujeme a propagujeme pre súkromných aj firemných zákazníkov.

Reakcie na článok
Stotožňujem sa s Vaším názorom. Mulčovanie nie je žiadna novinka, robil to môj švagor, už 10 rokov nebožtík. Teraz to robí moja sestra od roku 1960 a odtiaľ si pamätám, že mulčovanie bol bežný úkon. Mulčovala sa tráva pokosená okolo stromov, aby korene nestrácali vlahu a zároveň sa tým hnojilo.

:?

Mulčovanie je dobrá vec, a stotožňujem s tým čo tu uviedol vyššie pán Kameň, avšak mulčovať sa oplatí len zdravý trávnik bez chorôb. Jedná sa o hubové choroby ako: Pleseň snežná, Palušková hniloba, Múčnatka trávová, Hrdza trávová, Letné fusariózy, Dolárová škvrnitosť atď. Keď je trávnik napadnutý chorobami tak s mulčovaním ich ešte viac rozširujete, v tom prípade Vám doporučujem pozbierať pokosenú trávu. Až po odstránení problémov a na vyliečenom trávniku môžete pokračovať v mulčování.

 

Mulčovanie trávy
Úvod -> Články o záhrade -> Mulčovanie trávy
VšetkoPreStavbu.sk, autor: Kameň


záručný a pozáručný servis priamo u nás: