PARTNERI :

 

NajNakup.sk - Objavte najlepšie ceny na slovenskom internete.

 

Heureka.sk - Porovnanie produktov a cien z internetových obchodov

PARTNERI :

 

NajNakup.sk - Objavte najlepšie ceny na slovenskom internete.

 

Heureka.sk - Porovnanie produktov a cien z internetových obchodov

 

 

Navštívte Najkosacky.sk u ShopMania

 

 

Navštívte Najkosacky.sk u ShopMania

Záhradná technika

naj

Rozhodnutie, akú kosačku na trávu si kúpime, môžeme urobiť veľmi rýchlo, no potom sa roky budeme obzerať po vhodnejšom type kosačky pre náš trávnik. Druhou možnosťou je, že si výber kosačky premyslíme dôkladnejšie a dlhé roky budeme spokojne a bez problémov kosiť.

naj

Základným kritériom pri výbere by mala byť veľkosť trávnatej plochy, ktorú máme v úmysle pravidelne kosiť a udržiavať. Pri trávnatých plochách do 400 štvorcových metrov sa môžeme rozhodnúť pre ľahšie elektrické . Pri plochách nad 400 štvorcových metrov sú praktickejšie benzínové modely. Pri plochách nad 1200 štvorcových metrov je vhodný ľahký záhradný traktor.


slunce

Vertikutácia je po kosení najdôležitejším krokom v starostlivosti o trávnik. Jej vplyv na zdravotný stav trávnika je nenahraditeľný. Pod vertikutáciou rozumieme strojové prevzdušňovanie trávnika narezávaním trávnej plsti rotujúcimi nožmi, odsadenými od seba približne 1 cm.

Trávna plsť vzniká na spodnej časti trávnika ukladaním odumretých častí trávnika alebo kúskov pokosenej trávy, ktorú kosačka nevtiahla do zberného koša. Tieto kúsky sa ukladajú pri korienkoch rastlín a po čase z nich vzniká nepriepustná vrstva, ktorá bráni prenikaniu čerstvého vzduchu ku korienkom a zároveň zabraňuje prenikaniu vlhkosti. Trávnik začína postupne rednúť, alebo vznikajú celé holé plochy bez trávy. Neprevzdušnený trávnik sa stáva na jeseň a v období zimy ideálnym domovom pre plesňové ochorenia, čoho výsledkom sú rovnako holé miesta v trávniku.

6190-vertikutator

Rady k vertikutácii
1.Prvú vertikutáciu robíme až na staršom, aspoň 3-ročnom trávniku. Nedostatočne zakorenený mladší trávnik by sme vertikutáciou mohli vytrhať.
2.Pred vertikutáciou je vhodné trávnik pokosiť.
3.Lepšie je prerezať trávnik viackrát (v rozmedzí niekoľkých týždňov) do hĺbky 3 mm než raz a do väčšej hĺbky.
4.Hĺbka rezu pri pestovanom trávniku je spravidla 3 mm, divo rastúci prerezávame do hĺbky 5 mm. Vždy nastavíme hĺbku rezu minimálne tak, aby sa nože pri zapnutom motore dotýkali zeme.
5.Divo rastúci trávnik prerezávame v pozdĺžnom i v priečnom smere, ale trávnik bude potrebovať dlhší čas na regeneráciu.
6.Pri druhom prerezávaní stroj nasmerujmeme v 20-stupňovom uhle vzhľadom na smer predchádzajúcej vertikulácie.
7.Uvoľnené časti trávnika treba z neho hneď odstrániť. Buď sa v priebehu vertikulácie zbierajú do koša, alebo ich treba pohrabať ručne.
8.Dôležité je, aby bola pôda pred vertikuláciou po dlhšie obdobie vystavená teplotám nad 8 °C a aby bola dobre vyschnutá.
9.Do rýh, ktoré za sebou vertikutátor zanechá, nasypte kremičitý piesok, aby pôda nebola udupaná. Spotreba piesku je asi 3 – 5 litrov na m2 trávnika.
10.Po vertikutácii trávnik zavlažíme, holé miesta dosejeme vhodným osivom a celú plochu pohnojíme. Dolomitické vápence stabilizujú kyslosť (pH) pôdy, čím dôjde k lepšiemu hospodáreniu s vlahou a hnojivami. Zlepší sa tak kvalita trávnika.
 

multimesser__sk_04_g4

V poslednom období sa zvykne niekde písať o mulčovaní trávy ako o novinke. Pre upresnenie - je to kosenie trávnika kosačkou prispôsobenou tak aby sa odkosená tráva rozomlela na čo najmenší rozmer bez zberu s tým aby sa materiál ponechal na ploche ako hnojivo-závlaha-kvantita.
Táto - metóda - je stará ako príroda, preto považujem už z podstaty za nezmysel aby niekto o fungovaní tohoto mechanizmu pochyboval, resp. považoval ho naopak za novinku.
V praxi poznám mulčovanie trávnika minimálne tých 15 rokov čo sa údržbe zelene venujem ako profesionál. Som presvedčený že drvivá väčšina majiteľov trávnika tiež. Uznávam zároveň že treba rozlišovať druh trávnika ktorý takýto režim zvláda a ktorý nie. Je treba si uvedomiť že je niekoľko - levelov - od lúčneho charakteru až po špičkovo založené a udržiavané monokultúry. Potom keď je zrejmé o akú kvalitu trávnika sa jedná možno vysloviť úsudok či je vhodné mulčovať a či nie. Neexistuje univerzálna odpoveď na otázku mulčovania. Považujem ale za overené že väčšina trávnikov - v našej zemepisnej šírke - hravo mulčovanie zvláda ba priam naopak je to preň životabudič a perto sa zaň staviam. Nejaký priestor pre pochybnosti predstavuje zdravotné hľadisko ktoré uvádzajú niektorí teoretici ( prach, alergény, a pod ). Tu však , opäť z praxe treba brať ako hlavné to že nikdy nebude prírodný priestor tak čistý aby sa v ňom nenachádzali takéto látky, a to bez ohľadu na to či sa skosený materiál vyzbiera alebo zmulčuje. Ak teda pripomeniem ešte fakt že trvalým zberom trávy pri kosení si každý takýto majiteľ odnáša z plochy veľmi kvalitný materiál, za pár rokov bez náležitých krokov musí byť na takejto ploche menej materiálu (pôdy) a túto kvantitu teda treba dopĺňať. Ergo - skúsenosti našej firmičky hovoria že pre väčšinu bežných trávnikov je mulčovacia metóda vhodná ,takmer po celý rok, je to prirodzený spôsob recyklácie hmoty čo je tiež v súlade s dobou, preto ju doporučujeme a propagujeme pre súkromných aj firemných zákazníkov.

Reakcie na článok
Stotožňujem sa s Vaším názorom. Mulčovanie nie je žiadna novinka, robil to môj švagor, už 10 rokov nebožtík. Teraz to robí moja sestra od roku 1960 a odtiaľ si pamätám, že mulčovanie bol bežný úkon. Mulčovala sa tráva pokosená okolo stromov, aby korene nestrácali vlahu a zároveň sa tým hnojilo.

:?

Mulčovanie je dobrá vec, a stotožňujem s tým čo tu uviedol vyššie pán Kameň, avšak mulčovať sa oplatí len zdravý trávnik bez chorôb. Jedná sa o hubové choroby ako: Pleseň snežná, Palušková hniloba, Múčnatka trávová, Hrdza trávová, Letné fusariózy, Dolárová škvrnitosť atď. Keď je trávnik napadnutý chorobami tak s mulčovaním ich ešte viac rozširujete, v tom prípade Vám doporučujem pozbierať pokosenú trávu. Až po odstránení problémov a na vyliečenom trávniku môžete pokračovať v mulčování.

 

Mulčovanie trávy
Úvod -> Články o záhrade -> Mulčovanie trávy
VšetkoPreStavbu.sk, autor: Kameň

6406-travnik-par-slov-o-travniku-2

Základom kvalitnej starostlivosti o trávnik je okrem pravidelného polievania, aj kosenie. A to nielen z estetických dôvodov. Kosením trávnik zároveň prehusťujeme. Trávy totiž vytvárajú nové bočné výhonky, listy a odnože a tie majú možnosť lepšie sa rozvíjať, ak sú steblá trávy pravidelne skracované.

Zároveň kosením potlačujeme traviny, ktoré neznášajú kosenie. Pri kosení je dôležité dodržiavanie správnej výšky trávnika. Tá závisí najmä od našich očakávaní. Iná výška je pri golfovom, iná pri futbalovom, iná pri okrasnom alebo rekreačnom trávniku. Samozrejme, pri kosení je dôležitá správna žacia výška kosačky.

Nesprávne nastavenie výšky žacích líšt môže spôsobiť na trávniku zbytočné škody. Výška trávnika je veľmi dôležitá pre jeho kvalitu. Príliš nízky trávnik prepúšťa na pôdu priveľa svetla a teda aj tepla, trávnik môže zožltnúť a teda zoschnúť. Optimálna výška pomáha trávniku udržať si správnu vlhkosť a lepšie tak reguluje svoj vodný režim. Výška okrasného trávnika by sa mala pohybovať niekde v rozmedzí 3 až 5 centimetrov, rekreačný trávnik môže byť o niečo vyšší. Pre správny vývoj trávnika je dobré vždy skosiť jednu tretinu jeho výšky. Optimálne je teda kosiť trávnik pri výške 5 až 6 a maximálne 10 centimetrov. Je jasné, že pre zdravý a kvalitný trávnik je dôležitá pravidelná frekvencia jeho kosenia. Odborníci sa zhodujú, že by sme mali vytiahnuť kosačky jeden až dva razy do týždňa, v závislosti od jeho výšky, funkcie, druhu trávniku, počasia a typu podnebia.

 


 

 

Rýchle vyhľadávanie

Názov:
Skladové číslo:
Maximálna cena:
Hľadať v popise:
 


záručný a pozáručný servis priamo u nás: